Obsah

Budovy jako ostrovy života

Zveme vás na konferenci

25.-26. únor 2019

Brno, hotel Holiday Inn

Chci se zúčastnit

ZPRÁVY PND TV 2018

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Zdravý spánek a život v bytových domech

Výrazným škodičem zdravého spánku je CO2, který ve spánku do místnosti vydechujeme – a následně opět vdechujeme. Právě vysoká koncentrace tohoto plynu způsobuje bolesti hlavy a celkovou únavu po ránu. Pro zdravý spánek je tedy důležité spát v dobře odvětrané místnosti s dostatečným přívodem čerstvého vzduchu.

Proč vlastně řešit větrání?

Odpověď je jednoznačná. Kvalita vzduchu, který dýcháme uvnitř našich bytů, má přímý vliv na naše zdraví. Zdraví jak všichni víme, máme jen jedno a musíme si jej chránit. Kdo dostatečně nevětrá, bývá unavený. Časem může být i nemocný. Dospělý člověk vydýchá denně průměrně 15 kg vzduchu, to v přepočtu na litry představuje asi 12 tisíc litrů. Cítili jste se někdy v poslední době po probuzení nevyspalí, nebo jste cítili bolesti hlavy či ranní malátnosti? Za tyto neduhy může velmi často velký podíl kysličníku uhličitého (CO2) v obývané místnosti. Čím více máme vydýchaného vzduchu, tím větší je koncentrace CO2 a tím vyšší jsou zdravotní rizika. Ideální koncentrace CO2 je 1000 ppm, v nevětrané ložnici bývá ranní hodnota ppm okolo 2500 až 3000 – tomu bychom se měli vyhnout.

Otázka větrání je v současné době mnohem důležitější než v minulosti – většina z nás má vyměněná stará okna za nová, což je správný krok – úspora energií je díky tomu značná. Dojde však k dalšímu efektu, a tím je zatěsnění budovy. Přirozená výměna vnitřního vzduchu za venkovní přes netěsná okna tím pádem zaniká. Kvůli zatěsnění se můžeme také často setkávat s vysokou vlhkostí uvnitř našich domovů. Vlhkost vzduchu představuje další nebezpečí pro naše zdraví – mohou se objevovat plísně, často se kvůli vysoké vlhkosti setkáváme s alergiemi či respiračními chorobami. Naopak, příliš suchý vzduch má za následek rozmnožování virů a bakterií. Vlhkost vzduchu má také samozřejmě vliv na životnost budovy.

Jaké je tedy řešení?

Téměř každého napadne to nejjednodušší – otevřít si okno. Toto řešení má však své nevýhody. Kromě toho, že nemáme kontrolu nad větraným vzduchem, tak také dochází k tepelným únikům, což nás samozřejmě zajímá nejvíce nyní, v zimních měsících – nikdo nechce přicházet o pracně a draze zaplacené teplo.

Nejideálnějším řešením se stává rekuperace tepla, která eliminuje všechny popsané problémy a nevýhody. Dokáže nám uvnitř místností vytvořit zdravé klima se správnými hodnotami CO2, udržuje vhodnou vlhkost vzduchu a v neposlední řadě nám šetří náklady za vytápění.

Princip rekuperačního výměníku

Znehodnocený vydýchaný vzduch proudí přes filtr do deskového výměníku, kde předává teplo čerstvému studenému vzduchu. Tento čerstvý vzduch je také filtrován a po ohřátí proudí do místnosti. Předávání tepla je bezkontaktní, čerstvý a vydýchaný vzduch se nepromísí. Účinnost rekuperace je 70–80 %, tzn., že 70–80 % tepla zpětně získáváme, tím tedy i šetříme. Aby rekuperace fungovala celoročně, bývá studený přívodní vzduch předehříván, aby v zimě nedocházelo k zamrzání kondenzátu ve výměníku. Existují dva druhy zapojení. První je společný systém rekuperace, který poskytne energeticky výhodné větrání pro celé patro, nebo dokonce společně pro celou stoupačku bytů, kdy je jednotka umístěna na střeše. Druhý způsob, samostatný systém rekuperace, slouží pro každý byt zvlášť - každý byt je větrán a rekuperován samostatnou jednotkou upevněnou ke stropu například v koupelně, chodbě, spížce, skříni apod. To přináší větší uživatelský komfort, protože nejsme vázáni na centrální nastavení, ale větrání si ovládáme samostatně. Potrubí a jednotka se dají zakrýt buď podhledem, nebo se použijí pohledové lišty. Vždy je snaha o co nejrychlejší a nejpohodlnější řešení, individuálně pro každého.

Naše společnost AISECO, s.r.o. Vám navrhne optimální řešení, provede realizaci a bude se starat o případné budoucí poruchy a servis. Rekuperace tepla je skutečně v mnoha ohledech optimální řešení pro zdravý život v domech, kde lidé průměrně tráví 60 % svého času. Tento systém větrání Vám tedy vřele doporučujeme. Návratnost investice se pohybuje mezi 5–7 roky. Kdykoliv se na nás obraťte, rádi Vám pomůžeme nejen s větráním, ale také chlazením, vytápěním, či dalšími službami.

 

Kontakt:

Aiseco, s.r.o.

tel.: 739 577 583 | obchod@aiseco.cz | www.aiseco.cz