Obsah

Budovy jako ostrovy života

Zveme vás na konferenci

25.-26. únor 2019

Brno, hotel Holiday Inn

Chci se zúčastnit

ZPRÁVY PND TV 2018

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Trendy v zabezpečení bytových domů

Ochrana bytového domu je neopomenutelnou stránkou společného bydlení. Dříve či později stojí každý bytový dům před otázkou jaké zabezpečení domu zvolit. Většinou rozhoduje cena a náročnost instalace zabezpečovacích prvků. Avšak vyšší počáteční investice do moderního a certifikovaného bezpečnostního systému mnohokrát ušetří budoucí náklady na škody způsobené vloupáním, požárem nebo zaplavením.

Lidé často otázku zabezpečení odkládají, jelikož mají své byty a společné prostory pojištěné. „Nejhorší však nejsou majetkové ztráty, ale pocit, že někdo cizí narušil váš domov a vy se již necítíte bezpečně“ říká Richard Staníček, vedoucí obchodní sítě Jablotron. Bytové domy zloděje lákají i z důvodu jednoduchého vniknutí přes vstupní dveře, které většinou bezpečnostní prvky zcela postrádají. V roce 2017 bylo nahlášeno na Policii ČR celkem 16 985 vloupání do bytových prostor, přičemž se podařilo objasnit pouze 23 % případů.

Jak bytové domy ochránit?

Ideální kombinací je propojení mechanických a elektronických zabezpečovacích prvků. Vstupní dveře bytového domu je vhodné osadit dveřním zámkem se samozamykací funkcí a propojit je s čipovým přístupovým systémem a alarmem – například JABLOTRON 100. Velkou výhodou tohoto typu alarmu je jeho modularita. Kromě náhrady klíčů za čipy alarm hlídá násilné vniknutí přes vstupní dveře a lze jej dále rozšiřovat o detektory, které chrání společné prostory – sklepy, kolárny, garáže atp. K alarmu je možné také nainstalovat environmentální detektory upozorňující například na požár, únik plynu či zaplavení. Alarm přináší i možnost automatizace, která zpříjemní společné bydlení. Pomocí probliknutí dálkových světel z vozů obyvatel domu lze otevřít vjezdová vrata do garáží nebo otevřít závoru na venkovní parkoviště. Dále je možné v alarmu jednoduše nastavit na určitý čas např. rozsvícení večerního osvětlení či zavlažování okolní zeleně.

Kdo v případě potřeby přijede na pomoc?

Alarm je vhodné připojit na Bezpečnostní centrum JABLOTRON, které vyhodnocuje poplachové zprávy z objektu 24h denně. Ve chvíli, kdy dojde k vloupání, alarm okamžitě upozorní operátory bezpečnostního centra. Ti dle předem dohodnutých instrukcí informují zvolenou kontaktní osobu a v případě potřeby vysílají na místo zásahovou jednotku. Pokud je alarm rozšířen o kamerový systém, operátoři mohou vizuálně ověřit příčinu poplachu a takto verifikovanou událost ihned předat na Policii ČR.

Kamerový systém se dá využít i preventivně, kdy operátoři kontrolují situaci v okolí bytového domu či společné prostory v časových intervalech a na kamerách, které si zákazník sám zvolí. Tím se dá včas odhalit například přespávání nežádoucích osob nebo minimalizovat škody způsobené vandalismem. Preventivní kontrola pomocí kamerového systému dokáže nahradit i fyzickou ostrahu bytového domu.„K selhání lidského faktoru dochází poměrně často, kdy si například ostraha zdřímne či odskočí na toaletu. Navíc se dají celkem snadno vytipovat její zvyky a využít chvíle nepozornosti. To se operátorům nestane a jsou vždy na svém místě a potencionální pachatelé nemohou předem zjistit, kdy objekt kontrolují, uzavírá Richard Staníček.

Pro více informací k zabezpečení bytových domů nás neváhejte kontaktovat na bezplatné Zákaznické lince 800 800 522 volba 2 nebo na e-mailu zakaznicka.linka@jablotron.cz

Výhody řešení od Jablotronu:

  • Zamezení vstupu neautorizovaných osob (náhrada klíčů identifikačními čipy)
  • Zabezpečení společných prostor (sklepy, kolárny, garáže)
  • Pomoc při mimořádné situaci (požár, zaplavení)
  • Zásah proti nežádoucím osobám v objektu (bezdomovci, narkomani)
  • Eliminace vandalismu a znečišťování prostor
  • Kontrola dodavatelů (ostraha, uklízecí služba)