Obsah

Budovy jako ostrovy života

Zveme vás na konferenci

25.-26. únor 2019

Brno, hotel Holiday Inn

Chci se zúčastnit

ZPRÁVY PND TV 2018

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Podceňování elektroinstalace v bytových domech se často nevyplácí

Máte ve vašem bytovém domě zastaralou elektroinstalaci a odkládáte její výměnu? Nejste sami. Věci, které fungují, nás prostě nepálí. Chodíme kolem nich, a když už vypadají opravdu zle, jen si povzdechneme: „S tím budu muset něco udělat.“ Zatím to ale funguje, tak proč to řešit.

To ovšem platí jen do té doby, dokud se něco nepřihodí. Stačí například jen špatně dotažený šroubek a trocha prachu. V místě uvolněného spoje může vzniknout přechodový odpor, instalace se začne přehřívat a pokud je takové místo pokryté prachem nebo pavučinami, stačí už jen málo. Podle statistik víme, že zahrávat si s ohněm se nevyplatí. V roce 2017 hořelo v bytových domech 1514krát a příčinou byla často právě vadná elektroinstalace.

Vlastníci nemovitostí se většinou utěšují tím, že mají platnou revizi, takže by mělo být přece všechno v pořádku. Skutečnost ale může být jiná. Za prvé, revize někdy v pořádku není a vlastníci o tom ani nevědí a za druhé, revize kontroluje stav v tu chvíli, kdy je prováděna. Mezi jednotlivými revizními prohlídkami běží lhůta pět let a za tu dobu se může změnit opravdu cokoli.

Pokud vaše elektroinstalace vypadá jako ta na obrázku, je nejvyšší čas s tím něco udělat. Nová elektroinstalace vám navíc přináší nové možnosti. Jednou z nich je například pořízení fotovoltaické elektrárny a využití vlastní elektřiny pro běžný chod domácností a pro stále oblíbenější klimatizaci či rekuperaci. Rekonstrukci elektroinstalace lze také využít pro nové rozvody internetu, kamerových systémů, televize nebo nových domovních telefonů.

Jak začít? Mnohdy nás od prvního kroku odrazuje jen skutečnost, že vlastně nevíme jak na to. Také se bojíme, že to bude velmi drahé nebo že to přinese jen další řadu starostí a problémů. Takhle to ale vůbec vypadat nemusí. Začít můžete třeba tím, že si zdarma necháte udělat odborné posouzení stávající elektroinstalace. Z posouzení s dozvíte, co všechno bude potřeba při opravě či rekonstrukci elektroinstalace udělat a kolik to bude stát. Je to velmi jednoduché a dokonce zdarma. A než budete mít posouzení hotové, jednoduše si on-line zkontrolujte, zda máte opravdu v pořádku všechny revize. To lze zvládnout na portále www.revizebd.cz také zdarma. Za tu chvilku hledání dokumentů to opravdu stojí.

S dostatkem informací se vám bude lépe plánovat a rozhodovat o dalších krocích. Pokud se vaše elektroinstalace nenachází v dobré kondici, neotáčejte hlavu jinam, až půjdete po chodbě vašeho domu, začít je opravdu jednoduch